Czy kiedykolwiek miałeś problem z motywacją do działania? Kreatywnością? Czy zdarzyło Ci się potrzebować odnaleźć rozwiązanie problemu bez wyjścia? Odpowiedzią dla Ciebie może być sztuka myślenia lateralnego. Pozbądź się barier i rozwijaj swój umysł, by lepiej przyswajać wiedzę, czuć się pewniej w obliczu nowych wyzwań i zacząć odnosić przyjemność z wykonywanej pracy. Wyeksponuj swoje mocne strony, popraw swój komfort życia i nie tylko. Pracodawcy szukają osób kreatywnych, potrafiących realizować nowe cele w życiu. Nasz kurs sprawi, że staniesz się osobą bardziej atrakcyjną na rynku pracy i zrobisz dobre wrażenie na rekruterach i innych pracownikach.


3600 7200-50%

Dowiedz się więcej


Myślenie to poznawcza aktywność człowieka. Jest to pośredni i uogólniony sposób odzwierciedlenia rzeczywistości z punktu widzenia marksizmu.


Wynikiem myślenia jest myśl (koncepcja, znaczenie, idea). Myślenie przeciwstawia się „niższym” sposobom panowania nad światem w postaci doznań lub percepcji, które są również charakterystyczne dla zwierząt. Wielu filozofów nazywa myślenie podstawową właściwością człowieka. Kartezjusz stwierdził więc: „Myślę, więc jestem”. Pascal nazwał człowieka myślącą trzciną.


Cechą myślenia jest umiejętność pozyskiwania wiedzy o obiektach, właściwościach i związkach otaczającego świata, których nie można bezpośrednio dostrzec. Ta właściwość myślenia jest realizowana poprzez wnioskowanie, takie jak analogia i dedukcja.


Myślenie wiąże się z funkcjonowaniem mózgu, ale sama zdolność mózgu do operowania abstrakcjami pojawia się w toku przyswajania przez człowieka form życia praktycznego, norm języka, logiki i kultury. Myślenie odbywa się w różnych formach działalności duchowej i praktycznej, w której doświadczenie poznawcze ludzi jest uogólniane i zachowywane. Myślenie odbywa się w formie figuratywno-symbolicznej, główne rezultaty jego działania wyrażają się tutaj w wytworach twórczości artystycznej i religijnej, w sposób szczególny uogólniający poznawcze doświadczenie ludzkości. Myślenie odbywa się także we własnej, adekwatnej do niej postaci wiedzy teoretycznej, która na bazie form poprzednich uzyskuje nieograniczone możliwości spekulatywnej i modelowej wizji świata.


Myśleniem zajmują się niemal wszystkie istniejące dyscypliny naukowe, będąc jednocześnie przedmiotem badań wielu dyscyplin filozoficznych - logiki, epistemologii, dialektyki.